| Model | Submariner |
| Reference Number: | 126613lb |
| Case Shape | Round |
| Case Dimensions | 41mm |
| Case Material | Stainless Steel/18K Yellow Gold |
| Dial Color | Blue |
| Crystal | Scratch Resistant Sapphire |
| Bezel | Uni-Directional Rotating |
| Screw-in Crown | Yes |
| Water Resistance | 300m/1000ft |
| Case Back | Solid |
| Band Material | Stainless Steel/18K Yellow Gold |
| Color/Finish | Brushed |
| Band Name | Rolex Oyster |
| Clasp | Folding Oysterlock buckle with glidelock extension system |
| Movement | Automatic – Chronometer |
| COSC Certified | Yes |
Rolex Submariner Date 41mm 126613LB Two Tone Oyster Bracelet Blue Dial Watch
$ 19'300.00
Number of items sold: 305
41 mm yellow Rolesor case comprised of Oystersteel and 18K yellow gold, screw-down crown with triplock triple waterproofness system, unidirectional rotatable 18K yellow gold bezel with blue Cerachrom insert and gold coated numerals and graduations, scratch-resistant sapphire crystal with cyclops lens over the date. Blue dial, Rolex calibre 3235 automatic movement, approximately 70 hours of power reserve, yellow Rolesor Oyster bracelet with flat three-piece links, folding Oysterlock buckle with glidelock extension system. Waterproof to 300 meters.






















Reviews
There are no reviews yet.