| Brand: | Rolex |
| Model | Oyster Perpetual 31 |
| Reference Number: | 277200-0001 |
| CASE | |
| Model case | Oyster, 31 mm, Oystersteel |
| Case Diameter | 31 mm |
| Oyster Architecture | Monobloc middle case, screw-down case back and winding crown |
| Case Material | Oystersteel |
| Bezel | Domed |
| Winding Crown | Screw-down, Twinlock double waterproofness system |
| Crystal | Scratch-resistant sapphire |
| Water Resistance | Waterproof to 100 metres / 330 feet |
| Case Back | Solid |
| DIAL | |
| Dial Color | Silver |
| Details | Highly legible Chromalight display with long-lasting blue luminescence |
| BRACELET | |
| Band Material | Oystersteel |
| Band Name | Oyster, three-piece solid links |
| Clasp | Folding Oysterclasp with Easylink 5 mm comfort extension link |
| MOVEMENT | |
| Movement | Perpetual, mechanical, self-winding |
| Calibre | 2232, Manufacture Rolex |
| Precision | -2/+2 sec/day, after casing |
| Functions | Centre hour, minute and seconds hands. Stop-seconds for precise time setting |
| Oscillator | Syloxi hairspring in silicon with patented geometry. High-performance Paraflex shock absorbers |
| Winding | Bidirectional self-winding via Perpetual rotor |
| Power Reserve | Approximately 55 hours |
| COSC Certified | Yes |
Rolex Oyster Perpetual 277200-0001 Silver Dial Oyster Bracelet Watch
$ 7'000.00
Rolex Oyster Perpetual 31 277200-0001 31mm Silver Index Dial Oystersteel Oyster Bracelet Watch
Categories: Oyster Perpetual, Watches
Be the first to review “Rolex Oyster Perpetual 277200-0001 Silver Dial Oyster Bracelet Watch” Cancel reply
Related products
$ 6'025.50
$ 10'300.00
Oyster Perpetual
$ 8'497.50
$ 12'999.00
$ 12'999.00
$ 12'999.00
$ 6'582.00
Oyster Perpetual
Rolex 279160-0006 Oyster Perpetual 28mm Silver Dial Oyster Bracelet
$ 9'115.50














Reviews
There are no reviews yet.